PARAGWAJ I PÓŁNOCNA ARGENTYNA  
     
  Wschodnia część Paragwaju i północne krańce Argentyny są terenem występowania G. fleischerianum, G. paraguayense, G. mesopotamicum i G. netrelianum, które zajmują bardzo ograniczone, lokalne stanowiska o specyficznym mikroklimacie. Geograficznie podobne warunki panują w leżącym na wschód stanie Brazylii Rio Grande do Sul.
W otoczeniu występują zimozielone lasy o charakterze subtropikalnym. Liczne rzeki przecinają rozległe tereny o charakterze górzystym. Na ich szczytach roślin prawie nie ma - występują trawy i krzewinki. Tu też pojawiły się korzystne warunki do rozwoju kaktusów. Duża ilość rocznych opadów (ok. 1400 mm) uniemożliwia wzrost kaktusów w poszyciu leśnym. Dopiero na skalnych wyniesieniach, gdzie ilość gleby jest znikoma i dodatkowo szybko wysycha tworzą się warunki do wzrostu sukulentów (również dla Bromelacae, Dyckia, Selaginella). Występują tu także kaktusy z rodzaju Notocactus, Wigginsia, Brasilicactus i Eriocactus.
W części środkowej (geograficznie Gran Chaco) ilość opadów wyraźnie się zmniejsza do 700 - 900 mm na rok. W cieniu krzewów i mniejszych drzew pojawiają się kaktusy z grupy G. mihanovichii. W lecie rosną w znacznym ocienieniu i przy znacznej wilgotności, a zimą po opadnięciu liści narażone są na znaczną ekspozycję słoneczną. Ale i w porze chłodnej wilgotność gruntu jest znaczna.Mapa Paragwaju


Mapa drogowa Misiones


Najbardziej rozległy wodospad na Świecie - IguazuRzeka Rio Parana w San Ignacio
 


Rio Parana na wysokości San Ignacio, Misiones.


Obelisk w miejscu połączenia się granic
Brazylii, Paragwaju i Argentyny


Typowe lasy tego regionu
 


Okresowo zalewane lasy w stanie Formosa
 


Typowy krajobraz subtropikalnego Chaco
w Formozie


Łąki i palmy w Corrientes


Półsuche regiony w Corpus, Misiones


 
 
 
 
 
  powrót do listy regionów