BOLIWIA I ZACHODNI PARAGWAJ  
     
  Kierując się na zachód od centralnej części Paragwaju napotykamy na zmieniające się formacje klimatyczno-roślinne. Początkowo są to mniej lub bardziej wilgotne lasy paragwajskiego Chaco przechodzące w otwarte i bardziej suche płaskowyże, aż do całkowicie suchych i czy półpustynnych dolin przedgórza Andów w Boliwii.
Im dalej na zachód tym zmniejszają się roczne sumy opadów. Pojawiają się nowe gatunki o zasięgu regionalnym (G. anisitsii, G. z grupy mihanovichii i G. friedrichii) jak i endemicznym (G. paediophylum i G. chiquitanum). Również w tych regionach większość kaktusów rośnie w cieniu liści drzew i krzewów, ale przy wyższych temperaturach latem i w znacznej suszy zimą. Dodatkowo utrata liści powoduje znaczne zwiększenie ekspozycji na słońce. Stan spoczynku zimowego jest u nich zdecydowany. Kaktusy tego regionu kwitną od wczesnej wiosny do jesieni. Wymagają nieco wyższej temperatury zimą nieco mniejszego przesuszenia. Wieloletnia działalność człowieka z dominującą redukcja lasów powoduje zamieranie wielu stanowisk. Jest to dowód, że kaktusy te wymagają specyficznego mikroklimatu panującego w lasach Chaco.
G. friedrichii rośnie w glebie gliniasto-piaszczystej, aż do wyłącznie piaszczystej z minimalną ilością frakcji organicznej. Odczyn pH gleby to 6 - 6,5, a rozkład substancji biologicznych jest tak szybki, że humus praktycznie nie tworzy się.
Inne ciekawe gatunki tego regionu to żywo zielony G. eurypleurum oraz duże G. megatae. One również rosną w suchych lasach, ale zasięg dystrybucji jest ograniczony. Jak się wydaje istotne znaczenie ma sposób rozsiewania nasion.
W Boliwii centralnej i zachodniej panują warunki zbliżone do regionu północno-zachodniego Argentyny. Teren miejscami osiąga wysokość 4000 m npm. Gymnocalycium osiąga jednak wysokości do 3200 m npm. Zimy są suche i czasami wręcz mroźne. Na wschodzie jednak jest dość niska jeszcze wysokość nad poziomem morza i nieco wyższa wilgotność. Poczynając od granicy z Paragwajem napotykamy kolejne formy kaktusów z kompleksu G. pflanzii oraz kontynuację wcześniej wspomnianych (G friedrichii, G megatae), a także zbliżonych morfologicznie G. damsii i G. anisitsii (wschodnia Boliwia). Zupełnie odmienne warunki panują w regionie występowania G. cardenasianum (na wschód od Tarija blisko granicy z Argentyną) oraz bardziej na północ w kierunku Santa Cruz, gdzie kończy się zasięg G. pflanzii (f. zegarrae).



Wzgórza pomiędzy Rio Pilaya i El Palmar
 


Okolice Siberia, Cochabamba -
- Santa Cruz


 
 
 
 
 
  powrót do listy regionów