ARGENTYNA - GRAN CHACO  
     
  Północna część Argentyny to Gran Chaco, olbrzymi płaski teren obejmujący także dużą część Paragwaju i wschodnie krańce Boliwii o łącznej powierzchni ok. 647 tys km2. W samej Argentynie kraina ta obejmuje prowincje Formosa, Chaco, część Cordoby i Santiago del Estero. Część wschodnia tego terenu to klimat subtropikalny z opadami do 1800mm/rok. Podążając na zachód klimat jest nadal równie ciepły, zmniejsza się natomiast ilość opadów do 500 mm/rok. Deszcze padają raczej rzadko ale obficie. Podobnie kształtuje się obraz szaty roślinnej - na wschodzie podmokłe tereny z zaroślami palmowymi, gleby mieszane piaszczysto-gliniaste, często zalewane z przybierających rzek. Najbardziej znane z nich to Rio Pilcomayo i Rio Parana.
Większość terenu leży na wysokości 400 . 500 m npm.
W kierunku zachodnim roślinność przechodzi w coraz bardziej suche zarośla i drzewa zrzucające liście na zimę. Zimą jest tu całkowicie sucho, a temperatura nocą spada nawet do 0°C.
Na granicy zachodniej obraz typowy dla terenów półpustynnych i gorących (Północny Zachód Argentyny) lub bardziej umiarkowany (Cuyo).
W Gran Chaco Gymniocalycium reprezentowane jest przez gatunki z podrodzajów Gymnocalycium, Microsemineum, Trichomosemineum i Muscosemineum.Rio Formosa i przyległa tereny o charakterze bagnistym


Obszar regionu Chaco


Chaco -
- przejściowa formacja łąkowa


Półsucha formacja
w północno zachodniej Argentynie


Chaco suche w regionie Boqueron


Drzewo butelkowe w zachodnim Paragwaju


 
 
 
 
 
  powrót do listy regionów