Gymnocalycium monvillei
(Lemaire) Britton, Rose, The Cact. 3 : 161 (1922), Lemaire Cact. Aliq. Nov. 14 (1838) jako Echinocactus monvillei, jeden z najstarszych opisanych gatunków, przejściowo kojarzony z G. multiflorum. Obecnie łączony z G.achirasence i G.horridispinum.

Roślina pojedyncza (z wiekiem w hodowli pojawiają się odrosty), o średnicy do 20 cm, kulista, płasko-kulista z 10-17 szerokimi żebrami. Węzły bardzo wyraźne i wydatne. Areole do 10 mm z kremowo-białą wełną. Ciernie promieniste 7-13 i dł. 3-4 cm, grube, mocne i nieco zakrzywione. Cierń centralny jeśli obecny to 1-4, prosty i podobny do promienistych. Kwiaty białe z różną domieszką różu. Wielkość dość zmienna - dł. od 3-4 do 7-8 cm i szer. do 7 cm.
Argentyna, Cordoba, San Luis.

var. grandiflorum: jasnozielona, stosunkowo płaska, 5-9 cierni promienistych, kwiaty białe z różowym prążkiem. Argentyna. Cordoba - południowo-wschodnie stoki Sierra Grande

var. steineri: mocniejsze ciernie, korpus nieco wyniesiony

Ostatnio w obrębie gatunku włączono jako podgatunki: G. achirasence z formami stanowiskowymi (var.achirasence fa villamercadense, var. chacrasense, var. echinatum, var. kainradiae, var. orientale).


Roślina pojedyncza kulista, z szerokimi żebrami. Ciernie
promieniste 7-13 i dł. 3-4 cm, grube, mocne i nieco zakrzywione.


var.
grandiflorum


Kwiaty białe z różną
domieszką różu.


Owoc kulisty,
zielony.


fa steineri silne cienie,
wyraźnie różowy kwiat


forma o wybitnie długich i silnych cierniach,
pokrojem przypomina G. achirasence


 
 
 
 
 
  powrót do listy gatunków