Kwitnące kaktusy w czerwcu.czerwiec 2008

W czerwcu jak co roku prawdziwa feria kwiatów. Prezentuję rośliny nie tylko te z rodzaju Gymnocalycium i nieco inne niż rok temu. Ale i tak wszystkie są piękne.

Marek Szczerbicki

Jeden z licznej grupy podgatunków w obrębie Gymnocalycium achirasenceTephrocactus geometricus z pąkiem kwiatowym.Notocactus turecekeanus - oprócz N buiningii najładniejszy w rodzaju Notocactus.Gymnocalycium amerhauseri.Acanthocalycium glaucum wielokrotnie kwitnie w czerwcu i lipcu.Grupa Gymnocalycium ritterianum z charakterystycznymi płatkami kwiatowymi.Gymnocalycium ragonesei cv roseiflorum z nietypową lokalizacją pąków kwiatowych.Jedna z form G erinaceum z potężnym pąkiem kwiatowym.G carminanthumRzadko spotykana, ale i najładniejsza forma G spegazzinii z Andalgala.

Chwilowa niedomoga serweralipiec 2008

Przepraszam wszystkich odwiedzających za chwilowe problemu z katalogiem AKTUALNOŚCI.
W trakcie instalacji nowej funkcji ZNAJDŹ zniknęły dotychczasowe wpisy z 2008 roku. W miarę mozliwości spróbujemy je odtworzyć lub wstawić od nowa. Ale to może nastapić pod koniec lipca z powodu tradycyjnych w tym okresie urlopów.
Ja też wyjeżdżam do Czech i to już 3 raz w tym roku. Tym razem z dziećmi, ale za to do rejonu Chrudimia, gdzie mamy zwiedzać mało znane kolekcje.
Pozdrawiam wszystkich wakacyjnie.

Marek SzczerbickiPo wakacjach12 sierpnia 2008

Ponieważ wakacje zbliżają się powoli do końca to i czas na powrót do aktualizacji strony internetowej. Z przyczyn technicznych będę tylko odtwarzał informacje, które niestety zaginęły w cyberprzestrzeni, a i to w odwrotne kolejności. Najpierw kilka zdjęć jeszcze z lipca. Później sprawozdania z trzech wyjazdów do Czech.

Marek SzczerbickiKwitnące kaktusy w lipcusierpień 2008

Odtwarzając niejako od tyłu przedstawiam kilka ciekawszych fotek kaktusów kwitnących w lipcu. Pogoda była dość zmienna - na przemian dni upalne i suche i zaraz potem kilka deszczowych. Niestety przy suchym powietrzu rośliny niemal przestają kwitnąć - okres spoczynku letniego?

Marek Szczerbicki

G. ambatoense.Jeden zlicznej i zmiennej grupy G.stellatum.G. puginacanthum - pieknie kwitnie ale w naszych warunkach nieco słabiej ucierniony niż w naturze.Siewka G. fischeri - nominacja dyskusyjna, ale kwiat robi wrażenie.G. spegazzini czasem z kwiatem niemal czerwonym.Kwitnąca siewka G. altagraciense"Dwugłowe" g. quehlianum kwitnie regularnie cały sezon.M.(Bartschella) schumanni.G. ragonesei cv roseiflorum - kwitnące rośliny z własnych siewów.G. kieslingii - rzadziej spotykana forma.G. calochlorum.G. denudatum cv Jan Suba - widoczne uszkodzenia po działaniu temperatury ok. minus 5 st CG alboareolatum.Acanthocalycium glaucum prawi niebieskie na pełnym słońcu.

Wizyta w Czechach IIILipiec 2008

W drugiej połowie lipca po raz kolejny byłem w Republice Czeskiej. Tym razem wyjazd miał charakter rodzinny, ale jak to bywa trochę czasu poświęciłem zwiedzaniu kolekcji czeskich kaktusiarzy. Mieszkaliśmy w miłym hoteliku w pobliżu Starego Miasta w Chrudimiu. Warunki zupełnie przyzwoite przy jednocześnie umiarkowanej cenie (900 Kc za dzień za 4 osoby). Dodatkowy atut to kuchnia do własnej dyspozycji. Atrakcje i zabytki w okolicy - odsyłam do stron www. Wracając do zwiedzania kolekcji to przeznaczyłem na to 2 dni. Moim przewodnikiem był znany części osób Mirek Konupka, któremu tą drogą serdecznie jeszcze raz dziękuję za pomoc i zaangażowanie.
Pierwszego dnia (19.07.2008) odwiedziliśmy kolekcje Milana Smutnego, Miroslava Drahnego, Otakara Kokory i Vaclava Sedy.
Następnego dnia gościli nas: Jiri Just, Libor Mejstrik, Tomas Duben, Jaroslav Martinec i Zdenek Hybski.
Poniżej sygnalne fotografie z ich kolekcji. W miarę możliwości czasowych obszerniejsze relacje będą zamieszczone później w dziale KOLEKCJE ZAGRANICZNE.

Marek Szczerbicki

Milan Smutny jest właścicielem starej i bogatej kolekcji. Liczne egzemplaże cennych kaktusów z rodzaju Gymnocalycium.Miroslav Drahny posiada bogaty zbiór roœlin szczepionych.Otakar Kokora jest znanym kolekcjonerem, a jego zbiór kaktusów z rodzaju Gymnokalycium robi ogromne wrażenie. Tu m. in. zobaczyć można rosłe egzemplaże takich rzadkości jak G. rauschii czy G. chacoense.Vaclav Seda, także medyk posiada specjalistyczny zbiór, ale również profesjonalną szklarnię naprawdę do pozazdroszczenia.Jiri Just a w tle nie tylko niezwykle zadbana kolekcja, ale i niemal sterylna szklarenka.Libor Mejstrik to znany hodowca, właściciel rzadkich kaktusów i drugiej poza tą szklarnią kolekcji poza miastem.Tomas Duben posiada jedną z największych jakie widziałem kolekcji o charakterze produkcyjnym. Zwiedzanie raczej na cały dzień.Jaroslav Martinec zbiera głównie kaktusy meksykańskie, a jego szklarnia to prawdziwe wyzwanie termiczne.Zdenek Hybski również posiada kolekcję w 2 miejscach. Rozległy zbiór, liczne i ciekawe rośliny na sprzedaż.

Kaktusy w sierpniu31 sierpnia 2008

Sierpień tego roku był dość ciepły ale zdecydowanie bardziej wilgotny. Co kilka dni nawiedzały nas deszcze a nawet ulewy. Po raz pierwszy pozostawiłem część roślin na świeżym powietrzu - głównie kilkuletnie siewki. W miarę możliwości osłonięte były od deszczu i początkowo od ostrego słońca. Pomimo krótkiego w sumie okresu takiej ekspozycji od razu dały sie zauważyć wyraźne zmiany w kondycji roślin, a w wielu przypadkach dość nagle pojawiły się jeszcze małe, ale zupełnie inne (mocne) ciernie. Wydaje sie że to słuszny kierunek postępowania w przyszłym roku, ale jak zawsze wiąże się to z mniej lub bardziej kosztowną inwestycją. Do rozważenia zatem inspekty na wzór widzianych w kilku odwiedzanych kolekcjach lub rodzaj otwartych stołów osłoniętych stosunkowo wysoko położonym zadaszeniem np z poliwęglanu.
Poniżej kilka fotografii sierpniowych kaktusów.

Marek Szczerbicki

G rauschii - szczepiony, z kolekcji Otmara Kokory, liczne odrosty też pewnie do szczepienia, gdyż na własnych korzeniach rośnie niezwykle wolno.G ritterianum. Częsty widok w rodzaju Gymnocalycium dojrzewającego owocu z wiosny i kolejne rzuty kwiatów.G neuhuberi. Rośliny na świeżym powietrzu silnie się ocierniają w porównaniu do trzymanych w pomieszczeniu. Gatunek ten występuje w 2 kolorystycznych formach cierni (różowo-brązowe i miodowo-żółte).Gymnocalycium w kolekcjach spotykane pod nazwą "curvispinum" co znaczy z zakrzywionymi cierniami, nic więcej.Weingartia trolli kwitnie ciemno-różowo lub nawet czerwono.Prawdopodobnie mieszaniec z grupy G quehlianum własnej produkcji. Na razie mały ale interesujące ciernie i kolor kwiatu.Homalocephala texensis przywieziona z kolekcji Pana Novaka w czerwcu w doniczce 5x5 cm obecnie nie mieści się w 8x8. W obawie o korzenie posadzona w gruboziarnistym żużlu z pobliskiej Fabryki Keramzytu.Żółto kwitnąca Coryphantha delicata z kolekcji P.Pavliczka.Jednoroczne siewki G uebelmannianum. Widoczne już teraz charakterystyczne uciernienie.Chyba mam pomocnika w kolekcji. Jędrek lat 3 przygotowuje substarat.